Рубіж: короткі метри про Схід

23 червня в просторі iZone в Києві в рамках проекту Goethe-Institut «Кордон» відбувся показ короткометражних фільмів «MyStreetFilms – Рубіж» від фестивалю кіно й  урбаністики «86». Цього року фестиваль документального кіно мав географічний фокус: у центрі його уваги  –  схід України («Рубіж» – від назви міста Рубіжне в Луганській області). Тема кордону, межі, переломного моменту виявилася близькою багатьом авторам, які через події останніх років були змушені або фізично залишити рідні місця, або переосмислити своє до них ставлення. У рамках показу глядачі побачили шість короткометражок: «Шум Всесвіту» Михайла Корольова, «Сєвєродонецьк» Євгена Королетова, «Батько каже» Дмитра Чепурного, «Заново» Кет Запорожець, «Гірник» Марії Ворончук і «Я і Маріуполь» Петра Армяновського.

Окрім  географії, фільми об’єднані нотою сентиментального смутку, ностальгії за втраченим, стрічки також вирізняються великим теплом, з яким автори ставляться до своїх героїв. У «Батько каже» режисер фільмує свого тата протягом перших днів по тому, як той залишив окупований Луганськ. У «Заново» Кет Запорожець головна героїня зберігає відвагу й почуття гумору, розмірковуючи про необхідність залишити старе життя за плечима й почати будувати нове за інших умов і обставин. Їхні  чарівність і щирість не можуть нікого залишити байдужими,  і глядачі починають поділяти ставлення авторів до героїв.

Наймолодшому учаснику конкурсу Михайлу Корольову всього 16, він живе в Краматорську, свій перший фільм «Шум Всесвіту» змонтував з відеоблогів про репетиційні процеси своєї групи з тією ж назвою. У його енергійній короткометражці немає місця сумнівам і смутку. На протилежному кінці спектра – імпресіоністична стрічка «Я і Маріуполь» Петра Армяновського  про повернення в місто через 20 років. Автор пропонує не лише спостереження, а й спробу рефлексії стосовно подій за останні три роки.

Глядачі активно обговорювали роботи, сперечаючись про те, чи має документальне кіно давати відповіді на питання, які ставить. Утім, коли йдеться про почуття, можливо,  цих відповідей і немає.

Коментарі


спецтеми: